Przygotowujesz się do wyjazdu? Przygotuj też swój dom!
Staranne planowanie może nie tylko pomóc ochronić dom i dobytek podczas wakacyjnych wojaży, ale pozwoli ci również zaoszczędzić pieniądze, które później, bez wyrzutów sumienia, będziesz mógł wydać na pamiątki! Poniżej prezentujemy garść wskazówek, dzięki którym zabezpieczysz swój dom na czas nieobecności.
Niezależnie od tego, czy jest to weekendowa wycieczka, czy wakacyjny pobyt w domu nad jeziorem, pamiętaj, by stosować się do poniższych rad i uniknąć niepotrzebnych wydatków.
1. Zgaś światła.
Jeśli, ze względów bezpieczeństwa, wolisz zostawić niektóre światła zapalone, zainwestuj w czasowy wyłącznik światła. Można go zaprogramować w taki sposób, by światła automatycznie zapalały się tylko wieczorem i rana, co pozwoli skutecznie zaoszczędzić prąd i pieniądze, jednocześnie wywołując wrażenie, że ktoś jest w domu, co może uchronić Twój dom przed włamaniem.
2. Przykręć klimatyzację.
Podczas naszej nieobecności, lepiej nie wyłączać zupełnie klimatyzacji, a jedynie przykręcić ją i ustawić termostat na wyższą temperaturę. W ten sposób unikniemy zaduchu i wilgoci po powrocie, a klimatyzacja nie będzie musiała pracować na najwyższych obrotach, aby ochłodzić pomieszczenie. Pozwoli to znacznie zredukować zużycie energii, a co za tym idzie, obniżyć wydatki. Sprawdź, czy termostat jest programowalny i czy ma funkcję „urlop”, która pozwoli utrzymać optymalną temperaturę w domu.
3. Wyciągnij wtyczki z kontaktów.
Jeśli wyłączone urządzenia pozostają podłączone do prądu, nadal mogą pobierać nieznaczne ilości energii i generować koszty. Wyciągając wtyczki z kontaktów, lub używając inteligentnego paska napędowego, oszczędzisz prąd i pieniądze. Pamiętaj także o odłączeniu pralki i zmywarki.
4. Pomyśl o drzwiach i zamkach z atestem antywłamaniowym.
Tego rodzaju zabezpieczenia mogą skutecznie zniechęcić złodzieja, który może uznać, że lepiej poszukać gorzej zabezpieczonego domu. Im trudniejszych do sforsowania rozwiązań użyjemy, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się uniknąć włamania, lub przynajmniej opóźnić je na tyle, by mogło to wzbudzić podejrzenia sąsiadów lub innych potencjalnych świadków.
5. Lodówka.
Jeśli zamierzasz wyjechać jedynie na kilka dni, zmniejsz chłodzenie lodówki o kilka stopni. Jednak jeśli czeka cię dłuższa nieobecność, najlepiej opróżnić lodówkę, zostaw uchylone drzwi i odłącz urządzenie od zasilania. Zapobiegnie do gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni.
6. System alarmowy.
Pomyśl o zainstalowaniu dobrego systemu alarmowego, najlepiej z monitorowaniem. Już sama informacja o tym, że obiekt jest monitorowany potrafi zniechęcić i odstraszyć złodzieja. Nawet gdyby doszło do włamania, na miejsce niezwłocznie wysyłana jest załoga interwencyjna. Dobry system alarmowy nie tylko ochroni przed włamaniem, ale także powiadomi o pożarze, czy awarii instalacji wodnej, elektrycznej lub gazowej.
7. Sąsiedzi.
Jeśli wybieramy się na dłuższy urlop, warto powiadomić o tym fakcie zaufanego sąsiada i poprosić by, w miarę możliwości, zwrócił uwagę, czy w okolicy nie dzieje się nic podejrzanego. Dobrze byłoby również zadbać o to, by na czas naszej nieobecności, listy i ulotki ze skrzynki pocztowej, czy spod drzwi były regularnie zabierane.